ללא קטגוריה

פרוו וירוס בגורי כלבים – התסמינים והטיפול

פרוו זו מחלה ויראלית שפוגעת לרוב בגורי כלבים וכן בכלבים שלא חוסנו. המחלה קשה ועלולה להיות במקרים מסוימים קטלנית. היא שכיחה בעיקר בכלבים מגזע רוטווילר, פיטבול ואמסטף. אך היא בהחלט עלולה לפגוע בכל כלב מכל גזע וגם בכלבים מעורבים. 

התסמינים של המחלה

מחלת הפרוו מתבטאת בעיקר ברירית של המעיים והיא גורמת להרס הרקמה. התוצאה היא שאין למעיים את היכולת הנדרשת לספיגת מזון ונוזלים. כלב חולה יקיא, יסבול משלשולים נוזליים ודמיים שריחם עז. הכלב עלול להתייבש בגין התופעות הללו וכתוצאה מכך למות. במרבית המקרים הוירוס תוקף גורי כלבים החל מגיל שישה שבועות ועד לגיל שישה חודשים. זאת בגלל הסיבה שמערכת החיסון שלהם עדיין אינה חזקה.

הוירוס מדבק דרך הפרשות ושלשולים והוא נחשב למדבק ברמה גבוהה במיוחד. לאחר מספר ימי מחלה מתחילים להיספג רעלים במערכת העיכול ומשם הם עוברים אל מחזור הדם. הרעלים הללו גורמים לקריסת מערכות ולמוות של הכלב.

טיפול במחלת פרוו

הטיפול במחלה חייב להיות אינטנסיבי ומהיר. חשוב להתחיל אותו בשלב מוקדם ככל שניתן, זאת כדי לעצור את תהליך ההתייבשות שנגרם בגין ההקאות והשלשולים. טיפול יעיל יכלול מספר היבטים על מנת לעצור את ההתדרדרות ולאפשר לכלב להגיע לאיזון במצבו. הטיפול יכלול מתן נוזלים בעירוי למשך מספר ימים, תרופות אנטיביוטיות נוגדי זיהומים, תרופות נגד בחילות והקאות, ויטמינים וסוכרים. כלב חולה יהיה מאושפז תחת השגחה רציפה לכל אורך שעות היממה. זאת כדי לעקוב אחרי כמות הנוזלים בגופו ועל מנת למנוע התייבשות. הטיפול על כל חלקיו נועד לתמוך בכלב במצב בו הוא נמצא, למנוע התדרדרות במצבו הבריאותי ולאפשר לו להגיע למצב מאוזן.

כיצד ניתן למנוע את המחלה?

המחלה מסוכנת ועלולה לעלות בחייו של הכלב. לפיכך חשוב מאוד לאבחן את הכלב בהקדם, בכל שלב בו הנכם מגלים סימנים מחשידים, יש לפנות אל הוטרינר כדי לבדוק את מצבו של הכלב. המחלה שכיחה במיוחד בבתי גידול וכן אחרי המלטות של מספר גדול של גורים. כדי למנוע את המחלה חשוב לחסן כלבים בהגיעם לגיל שישה שבועות. כמו כן יש לחזור על החיסון עוד פעמיים. חיסון פרוו כלול בחיסון משושה והוא ניתן אצל הוטרינר במועדים המומלצים.

חוששים לבריאותו של הכלב? מגלים תסמינים מחשידים ולא בטוחים שמצבו הכללי טוב? חשוב מאוד לפנות בהקדם האפשרי אל וטרינר במטרה לבצע בדיקות יסודיות ולזהות את הגורם לכל התסמינים הללו. במידה ומדובר על נגיף הפרוו יהיה צורך להתחיל באופן מידי בטיפול אינטנסיבי על מנת לעצור את ההתדרדרות הגופנית של הכלב, לעצור את תהליך ההתייבשות ולתמוך בכלב עם תרופות מתאימות, עירוי נוזלים ומעקב רציף. טיפול מקצועי ומתאים עשוי במקרים רבים לעצור את ההתדרדרות ולאפשר לכלב לחזור למצב בריאותי תקין ומאוזן.