כלבים

מחסום פה לכלב – מתי נשתמש במחסום?

מחסום פה לכלב הוא אביזר שמלבישים אותו על החוטם של הכלב. המחסום נועד לסגור על הלסתות וכך למנוע ממנו שימוש בפה ובשיניים. המטרה של המחסום היא למנוע נשיכות, אכילה, כרסום, צביטה וכן כל מגע בלתי רצוי בין פיו של הכלב למשהו אחר. בעזרת מחסום יכול בעל הכלב לשלוט על הכלב שהוא מגדל. 

מתי נשתמש במחסום?

כלבים שנחשבים למסוכנים, כלומר, שייכים לגזע מסוכן ומזיק חייבים על פי החוק לחבוש מחסום פה לכלב בכל יציאה מהבית. כך גם לגבי נסיעה בתחבורה ציבורית. אך גם כשאין מדובר על כלבים מסוכנים, אלא על כאלו שנרצה למנוע מהם לאכול בחוץ מכל סיבה שהיא, בין אם הכלב רגיש למאכלים מסוימים, בין אם סובל מבעיות בריאות או מחלים מתולעת הפארק – נוכל להיעזר במחסום פה לכלב.

כאשר פונים לוטרינר לצורך טיפול בכלב הוא עלול לנשוך כתגובה של מתח או חרדה. מחסום פה יעזור לנו למנוע סיטואציות כאלו. גם כאשר מגיעים עם הכלב למקומות הומים נכון לחסום את הפה שלו, כך נמנע חיכוכים לא רצויים. גם כלב שנמצא בתקופת החלמה מניתוח או ממחלה עלול להזיק לעצמו בנשיכות. מחסום לפה עשוי להיות אביזר נחוץ ומועיל. אם הכלב שלכם מגלה סימני אלימות כנגד בעלי חיים אחרים, או שאתם מעוניינים להרגיל אותו לבעל חיים נוסף בלי לסכן אותו, המחסום יכול לענות על הצורך.

כך נרגיל את הכלב למחסום

חשוב להבין כי מחסום פה לכלב שולל מהכלב את אפשרויות התקשורת שלו עם העולם, הוא לא מסוגל להגן על עצמו ולא להביע את עצמו. שכן בשונה מבני אדם מרבית פעולות התקשורת של הכלבים מתבצע באמצעות הפה. לכן יהיה עלינו להכיר לכלב את הזמם בצורה נכונה, ולהרגיל אותו באופן הדרגתי. זה כולל התניחה חיובית באשר לזמם.

  1. ראשית נכיר את הזמם לכלב. הוא יהיה מונח על הרצפה ברצועות פתוחות ובתוכו נכניס חטיף מגרה. כך נלמד את הכלב להכניס את הפה פנימה. בהמשך ננסה ללמד את הכלב להבין כי כאשר מניחים את המחסום סמוך לראשו עליו להכניס פנימה את הראש. גם ללא חטיף.
  2. אחרי שהכלב עבר את השלב הראשון, אנו עוברים לשלב הבא בו חובשים לכלב את המחסום לפרקי זמן קצרים. אחרי הורדת המחסום הכלב מקבל פרס. אם הוא עדיין מתנגד לחבישת המחסום, צריך לחזור אחורה לשלב הקודם. 
  3. בשלב זה נרגיל את הכלב לחבישת המחסום במקומות בהם הוא נחשף לגירויים. בהדרגה נוכל להגדיל את פרקי הזמן בהם הפה חסום בזמם. נזכור לתגמל אותו על חבישה וציות.

המחסום אכן מהווה פתרון נהדר, אך יש מצבים בהם לא נכון להשתמש בו. כך כאשר מדובר על כלב שסובל מבעיה מהותית. כמו כן חובה לזכור שאסור להשאיר את הכלב לבדו בעודו עם המחסום, הדבר עלול לסכן אותו.