כלבים, חתולים

גידולי עור נפוצים בכלבים וחתולים

בקרב חיות מחמד ניתן להבחין בתופעה של גידולי עור. אלו עשויים להיות מסוג שפיר או מסוג ממאיר. כדי לאבחן את גידול העור ולזהות את מהותו מבצעים בדיקת ביופסיה. במקרים רבים יהיה צורך לבצע ניתוח לשם הוצאת הגידול. כמובן שהדבר תלוי בסוג הגידול, גודלו והמקום בו הוא ממוקם על גופו של החתול או הכלב.

סוגים שונים של גידולי עור

גידול שפיר הינו גידול בו נוצרה מסה של תאים שלא שולחים גרורות ולא מתפזרים סביב, אך המסה עצמה מיותרת שעלולה להטריד או להציק לחיית המחמד וגם לכם. לעומת זאת גידול ממאיר מכיל תאים שפולשים לרקמות סמוכות ושולחים גרורות לאזורים נוספים בגוף.

שמות של גידולים נפוצים

Histiocytoma – גידול שלרוב נראה כבליטה ורודה ללא שיער. משערים כי הגידול הזה נוצר בגין וירוס והוא נוטה להתמוסס באופן ספונטני.

Basal cell carcinoma – גידול נפוץ בקרב כלבים מסוג קוקר ספניאל. מקור הגידול הוא משכבה עמוקה של האפידרמיס. הגידול עשוי להיות שחור.

Mast cell tumor – גידול ממאיר שמוכר גם בכינוי חקיין הגידולים. הוא עשוי להראות כמו סוגים אחרים של גידולים. הוא ורוד, נטול שיער ובולט. צביטה עלולה לגרום לו להתנפח.

Calcinosus circumcripta – גידול שנובע בגין שאריות קלציום בתוך העור. המראה של הגידול עלול להזכיר גידול סרטני, אך הוא אינו כזה. אלו מסות מקובעות שעשויות להופיע באזורים שונים בגוף. גידול זה הינו לרוב תוצאה משנית לטראומה או לזריקות.

בירור ראשוני והתאמת טיפול

כמו כל בעיה רפואית אחרת, חשוב להיות ערניים לשינויים ולעקוב אחרי גידולי עור שמתפתחים בקרב כלבים. אינכם יכולים לדעת בעצמכם האם אלו תאים חסרי משמעות שייעלמו כמו שהופיעו, או שמא יש כאן תופעה בריאותית משמעותית שמחייבת התייחסות רפואית של ממש. בכל מקרה כזה צריך להגיע אל וטרינר במטרה לערוך בירור ראשוני באשר לחומרת העניין. כמו כן תקבלו הנחיות באשר להמשך. האם יש צורך להמשיך לבצע בדיקות? האם יש לבצע טיפול מסוים? מה נכון לעשות ומה לא למען בריאותו של הכלב או החתול שלכם.