כלבים, חתולים

עין יבשה אצל חיות מחמד

עין יבשה הינה תסמונת בה בלוטת הדמעות לא מסוגלת לייצר כנדרש נוזל הדמעות. היות ולדמעות יש תפקיד חשוב בשמירה על לחות קבועה בעין, מצב של עין יבשה אינו רצוי והוא מצריך התייחסות. בין היתר ממלאות הדמעות תפקיד של הרחקת גופים זרים ולהגן מפני מזהמים. מלבד זאת יש בדמעות חומרים שאחראיים על הזנת החלק החיצוני של העין.

מה גורם לתסמונת העין היבשה?

ניתן לציין כמה גורמים שקשורים להתפתחות עין יבשה בחיות מחמד.

  • מחלה זיהומית – יש חיידקים ווירוסים שנוטים להתמקם באזור העיניים. בין היתר הם עלולים לגרום לדלקות בבלוטות הדמעות. לדוגמה, כלבלבת והרפס בחתולים.
  • מחלה אוטואימונית – זו מחלה גנטית שמאפיינת גזעים מסוימים כמו פאג, שי-צו, בולדוג ועוד. לא ברור מדוע המערכת החיסונית תוקפת את תאי הייצור של הדמעות. מה שמביא לירידה בייצור הנוזל הנחוץ הזה.
  • מחלה עצבית – במידה ומתרחשת פגיעה בעצבים אשר אחראיים על עצבוב בלוטות הדמעות או את שרירי המצמוץ הדבר ישפיע על ייצור הנוזל. פגיעה כזו נוצרת לרוב כתוצאה מטראומה כמו תאונת דרכים או מריבה. גם דלקת אוזניים כרונית עלולה לפגוע בעצבים הללו.
  • תופעות לוואי – יש תרופות מסוימות שמשפיעות על ייצור נוזל הדמעה. כגון אטרופין, חומרי הרדמה וכן אנטיביוטיקה מסוגים מסוימים.
  • בעיות הורמונליות – גם בעיות הורמונליות עלולות להשפיע על לחות העין. לדוגמה תת פעילות של בלוטת התריס.

מהם הסימנים לבעיית העין היבשה?

בשלבים התחלתיים היובש בעין גורם לגירוי. זו מפתחת דלקת בלחמית אשר כרוכה באדמומיות ובכאבים. כאב זה מביא למצמוץ תמידי ואף לעצימה מוחלטת של העין. חשוב להתחיל לטפל. כי אם מזניחים את המצב העין ממשיכה להתייבש עוד יותר ונוצרות על גבי העין הפרשות צהובות. בהמשך נוצרים כלי דם על הקרנית אשר הם מיועדים להזין את הקרנית חלף הדמעות. אך כלי דם אלו מקשים על יכולת הראייה. בהמשך חוש הראייה מתדרדר עוד יותר וחיית המחמד עלולה להגיע לכדי עיוורון. חשוב לפנות עם חיית המחמד אל וטרינר כדי להגדיר את מצב העין ולזהות האם מתפתח מצב של יובש בעיניים. הטיפול יינתן בהתאם.