כלבים

המטומה אצל כלבים

המטומות מוכרות בשם העממי שטפי דם. זו תופעה נפוצה שמוכרת בקרב חתולים וכלבים וזו לרוב מתרחשת באוזניים של בעל החיים. למעשה זו אחת הבעיות שוטרינרים פוגשים באופן שגרתי. הביטוי של ההמטומה הינה בנפילות בולטת באפרכסות האוזן. המטומות כואבות וגם עלולות לפגוע באפרכסת באופן בלתי הפיך.

מה גורם לבעיה?

במרבית המקרים קיימת סיבה לכך שמתפתחת המטומה. זה יכול להיות גרד חזק או ניעור עוצמתי של הראש – פעולות שגורמות להתפתחות המטומה. תמיד חשוב לטפל בהמטומה עצמה אך גם במה שגרם לכך.

מהי המטומה?

מטומה באוזן הינה בעיה רפואית בו מצטברים נוזלים בין דפי הסחוס ועור האוזן. בגלל טראומה שהתרחשה נפגעים כלי הדם ומדממים. חשוב להיות מודעים לכך שקצב ההתפתחות של המטומות הינו מהיר ביותר, הוא עלול להתרחש תוך מספר דקות או שעות. הסימן הבולט להמטומה היא אוזן נפוחה וכואבת במיוחד בעת מגע. אם לא מטפלים באוזן כבר ביום הראשון להתפתחות התופעה עלולה להיווצר רקמה צלקתית בתוך אפרכסת האוזן, מה שיגרום לעיוות של האוזן.

מי עלול לפתח המטומה?

כל כלב בכל גיל שהוא עלול לפתח המטומה, במיוחד באוזניים. הבעיה מוכרת יותר בקרב כלבים שמוטי אוזניים וכאלו שמרבים לנער את אוזניהם. אך גם כלבים שסובלים מדלקות אוזנים כרוניות, בעיות אלרגיה ואקריות אוזניים נמצאים בסיכון גבוה לפתח המטומה. זאת מחמת שהם נוטים לנער את הראש ולגרד באוזנים.

כיצד מטפלים בהמטומה?

יש כמה אפשרויות טיפול למקרים של המטומה, לפי חומרת המקרה, בחירת בעלי הכלב ושיקול דעתו של הוטרינר יוחלט על הטיפול המתאים.

  • טיפול כירורגי – טיפול בו מנקזים את הנוזלים ואת הדם מעור האוזן הפנימי. לאחר הטיפול תופרים את האוזן לרוחבה ולאורכה כדי למנוע הצטברות נוזלים. במרבית המקרים טיפול כזה יהיה יעיל ויגן על מבנה האוזן.
  • שאיבה והזרקה – טיפול נוף כולל שאיבה של הנוזל שהצטבר באוזן בעזרת מזרק. לאחר שמרוקנים את האוזניים מהנוזלים מזריקים סטרואידים לתוך האוזן. יש וטרינרים שנותנים סטרואידים בבליעה. טיפול כזה מתאים במקרים של המטומה קלה או בכאלו בהם אין אפשרות לבצע ניתוח. שיטה זו לא תמיד מצליחה ולרוב יש לחזור על הטיפול יותר מפעם אחת.