ללא קטגוריה

שעלת מכלאות – כיצד מאבחנים, מטפלים ואיך אפשר למנוע

שעלת מכלאות הינה מחלה שקשורה למספר משמעותי של וירוסים וכן שני חיידקים. מעת ההדבקה ועד להופעת סימפטומים קליניים עובר לרוב כשבוע. המחלה נחשבת למדבקת מאוד והיא מועברת מכלב אחד לשני דרך האוויר כתוצאה משיעול, התעטשות, כלים לא נקיים, בגים שבאו במגע עם הפרשות של כלב חולה ועוד.

מה קורה לכלב שנדבק במחלה?

מחלת שעלת המכלאות עשויה להופיע במופע קל ובמופע חריף. המופע הקל הינו השכיח ביותר והוא רווח בעיקר בעונות הקיץ והסתיו. במרבית המקרים הוא יופיע עם שיעול צורמני, יבש וחזק. אנשים מרבים לתאר את השיעול כמו משהו שתקוע לכלב בגרון. כמו כן עשויות להיות הפרשות בעיניים ובאף. ההפרשות מימיות והן יהפכו לצמיגיות ולמוגלתיות בהיעדר טיפול. הכלב עשוי להראות סימני הקאה בגלל הפרשות ליחה מרובות. במופע קל מצב הרוח של הכלב טוב, הוא ערני, אוכל כרגיל וחום גופו אינו עולה. התסמינים הללו יופיעו למשך כשבוע. מופע חריף יתרחש בכלבים שהמערכת החיסונית שלהם לקויה או בכלבלבים שלא חוסנו. סיבוך קשה הינו דלקת סמפונות ודלקת ריאות קשה. כלב עשוי להיות אפטי, עם חום גוף גבוה וחסר תאבון. 

כיצד מאבחנים את מחלת השעלת?

את מחלת שעלת המכלאות יאבחן וטרינר, זאת בהתבסס על המופע הקליני כמו גם לפי ההיסטוריה של חשיפת הכלב לכלבים אחרים, השתתפות בתערוכה, שהות בפנסיון וכדומה. בבדיקה הגופנית יבדוק הוטרינר רגישות למגע בקנה הנשימה העליון. זו תהיה מלווה במקרים מסוימים בהפרשות מהעיניים וכן קשרי לימפה תת ליסטיים מוגדלים. בבדיקות המעבדה ישללו תהליכים דלקתיים אחרים והתוצאות תהיינה תקינות במקרה של מחלת שעלת מכלאות.

מהו הטיפול המומלץ בשעלת המכלאות?

ניתן לחלק את הטיפול בשעלת המכלאות לשלושה חלקים. במופע קל הכלב לא מראה שינוי במאפיינים התנהגותיים, מעבר לביטוי קל במערכת הנשימה העליונה. המחלה עוברת במרבית המקרים עד ארבעה עשר ימים מאליה. במופע קל לא נדרשת התערבות רפואית. אך אם השיעול חריף או שקיימת חזרתיות והחמרה, יומלץ על ידי וטרינר בטיפול אנטיביוטי וכדורים נוגדי שיעול. 

במופע חריף האבחון יהיה מעמיק יותר והוא יכלול צילומים של בית החזה וכן ספירת דם. בטיפול זה תשולב תרופה אנטיביוטית ולעיתים גם אשפוז במרפאה לצורך קבלת נוזלים או תרופות נוספות בהתאם למצב הכלב ולתסמינים מהם הוא סובל. חשוב להתייחס גם למצב בו הכלב מאובחן עם שעלת מכלאות במופע קל, אך המחלה אינה חולפת לאחר שבועיים. במצב כזה יש לאבחן ביסודיות במטרה לשלול מחלות נוספות שהתסמינים שלהם דומים לשעלת אך הסיבה שונה. לדוגמה, קריסת קנה, גוף זר בקנה הנשימה, תולעת הפארק וכדומה.

כיצד ניתן למנוע את המחלה?

חשוב להקפיד על מתן חיסונים שגרתיים כנדרש. בין היתר מדובר על חיסון משושה אחת לשנה וכן חיסון מקומי ישירות לאף. חיסונים אלו יינתנו במועדים המומלצים וכן לקראת חשיפה למגע עם כלבים אחרים כמו לפני הכנסת כלב לפנסיון או למכלאה וכדומה.